Neden implant yaptırmalı mıyım?

Eksik diş tedavisinde önceliğimiz implant tedavisi. Neden mi? Eksik bir dişin yerine yeni bir diş koymak için çekilen dişin önündeki ve arkasındaki sağlam dişleri kesmek gerekir ki biz bu işleme köprü uygulaması diyoruz. Ancak köprü tedavisinde uzum dönemde kesilen dişlerde problemler gelişebilmektedir. Yani sağlam dişlerin kesilmesi dışında köprü ayağındaki dişlerin birinde bile enfeksiyon geliştiğinde köprüyü sökmek ve kanal tedavisi yapmak gerekecektir.

İmplant tedavisinin bir diğer avantajı hareketli yani takıp çıkartılabilir protezleri kullanmak istemeyenler için sabit bir proteze geçişe imkan vermesidir. Hareketli protezlerin yumuşak dokuya verdikleri ağrı, hassasiyet, yemek yerken çiğnemede zorluk yaşatması ve neredeyse tüm ağız boşluğunu kaplayan uzantılar olmasını düşünürsek; birkaç tane implantı çene kemiğine yerleştirerek kendi doğaş dişlerimiz gibi bir konfora kavuşmak mümkün. 

Özetle, diş eksikliğini giderirken, yani eksik dişi yerine koyarken bunun nasıl ve hangi yöntemlerle olduğu önemlidir. Çünkü diş ve ağız içi tedavilerinde hastalar birkaç aylık değil uzun yıllar için düşünülmelidir. Bu esnada son dönemlerde diş eksikliklerinin giderilmesinde implant tedavisi, hem hekim hem de hastalar açısından çok büyük rol oynamaktadır.