İmplant üstü protezler doğal bir görünüm sağlar mı?

İmplantlar, doğal diş köklerine benzer titanyumdan yapılmış malzemelerdir. İmplant tedavisinin esas amacı çene kemiği içine kök şeklinde bir vidanın yerleştirilmesi değildir. Bir dişhekimi açısından düşünüldüğünde implant yerleştimi amaç, değil araçtır. Temel amaç ise hastanın diş eksikliğinin giderilmesidir. Çünkü bazı diş eksikliklerinde implant yerleşimi ve konumlandırılması için yeterli yatay ve dikey mesafe olsa da, üzerine yapılacak diş büyüklüğü kadar bir alan mevcut değilse implant uygulanmamaktadır. Bu amaçla, ortalama 2 aylık iyileşme periyodundan sonra abutment denilen implant parçaları, implantın çene kemiği içindeki yapısına yerleştirilip sabitlenir. Bu sabitleme; implanta özel anahtar denilen parçalar ile her implant firmasının kendine özel ön gördüğü kuvvet uygulanarak gerçekleştirilir. Artık bu aşamadan sonra hastaya protez yapım safhasına geçilir ve özel parçalar kullanılarak hastadan ölçü alınır ve karşılıklı çene ilişkileri labaratuar ortamına aktarılır.

 

İmplantlar doğal bir diş görünümü sağlayabilirler. Ancak bu doğal görünüm için dişhekiminin vizyonu, planlaması, üst yapı olan porseleni yapan teknisyenin kullandığı porselen maddesinin kalitesi ve teknisyenin işçiliği önem taşımaktadır. 

 

İmplant üstü porselenler genel olarak metal destekli porselenler ve zirkonyum alt yapı ile desteklenen porselenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Metal destekli porselenler uzun dönemde dişeti ya da implant mukozasında çekilmeler olduğu takdirde genellikle dişeti-porselen birleşiminde siyah ya da kahverengi yansımalar ile hastalarda estetik açıdan memnuniyetsizlik yaratabilmektedir. Zirkonyum alt yapılı porselenlerde ise iç yapı beyaz olduğu için benzer durumlar yaşanmamaktadır.

 

Aşırı estetik kaygı yaşayan hastalarda ise durumu daha da mükemmel kılmak adına implant üstüne sabitlenen abutment denilen yapılar için, tıpkı porselen alt yapıda olduğu gibi beyaz renkli olan zirkonyum abutment tercih edilebilmektedir. Bu zirkonyum abutmentlar özellikle üst çenede ön bölgede kullanılmaktadır.

İmplantların doğal diş görünümünü yansıtması, hareketli yani takıp çıkarılabilir implant üstü protezlerde de sağlanabilmektedir. Hareketli implant üstü protezlerde porselen diş seçimi tüm protez için genellikle kullanılmamaktadır. Estetik kaygısı ve beklentisi fazla olan hastalarda üst ve alt ön bölgedeki bazı dişler için porselen şeklindeki yapay dişler tercih edilebilmektedir. Tüm protez için porselen diş kullanıldığı takdirde kullanılan yapay dişlerde kırıklar oluşabilir ki bu durum hastaları mutlu etmeyecektir.