Hayalinizdeki gülüşü tasarlamak mümkün mü?

Estetik, insanların beklentilerinin değişmesi ile hergün farklı bir hal almaktadır. Saç ekimi, cilt bakımı, botoks, dolgu uygulamaları son yılların "trend" tedavilerinden bazıları. Dikkat ettiyseniz tüm bu işlemlerdeki zaman, maliyet ve sürecin altında tek bir neden yatıyor. Kendimizi mutlu ve genç hissetmek. Aynaya baktığında kendini beğenmeyen kişi mutlu olamaz derler psikologlar. Sabah uyanıp aynaya baktığımızda "mutluluktan" geçen bir bakış açısı daha var. Gülüşümüz.. 

Çoğu insan kendi gülümsemelerimden memnun değil. Yapılan araştırmalarda kişiyi mutsuz eden unsurların temeline inildiğinde diş ve dişeti uyumu/uyumsuzluğu üzerinde durulmuş. Aslında mevcut memnuniyetsizliklerinizi bir bakışta anlamak bazen zor olabilir. Çünkü gözümüzün gördüğü objeleri beynimizde güzel ya da çirkin olarak algılanmasını sağlayan etkenler var. Gülümsediğinde dişetlerinin aşırı göründüğü "gummy smile" vakasında hasta gülüşünde hoşuna gitmeyen unsurun dişetleri olduğunu saptayamayabilir. Dişlerinizde renk, şekil, biçim, çapraşıklık/ayrıklık açısından problem varsa, dişetlerinizin renginden (siyah/mor olması), görünüşünden ya da aşırı görünmesinden şikayetçi iseniz bunları düzeltmek mümkün. Tek yapmanız gereken diş  hekiminize gitmek ve karşılıklı fikir alışverişi yaparak kendinizi diş hekiminize emanet etmek. Mimarlar ya da mühendisler nasıl tasarım yapıyorlarsa, gülüş tasarımı için de diş hekiminizin ufak dokunuşlar yapmasına izin vermeniz gerekecek. Dişetleri için lazerle dişeti şekil ve renk açma işlemlerini ya da dişeti şekillendirme işlemlerini lokal anestezi ile kısa sürede çözmek artık süt dişi çekmek kadar kolay. Dişlerle ilgili renk, şekil bozuklukları da porselen, zirkonyum, lamina ve empress uygulamalarla kısa sürede başarılı bir şekilde ülkemizde uygulanmaktadır. Bu konuda Türkiye'deki diş tedavi uygulamalarının son yıllarda dünya standartlarının üstüne çıktığını söylersek çok yerinde bir saptama yapmış oluruz. Kısacası tıpkı saç, burun ve yüz estetiği ile yapılan müdahaleler gibi estetik profilinizi, gülüşünüzü dizayn ederek iyileştirmek ve güzelleştirmek için tek yapmanız gereken Ne istediğinizi tasarlamak ve diş hekiminize güvenmek.

Gülüşünüzü kendiniz tasarlayın..!

Hani klişe cümleler vardır. "Bir gülüşünüz ile dünyayı fethedebilirsiniz" diye. Kadın ve erkeklerin ilk tanışmada dikkat ettiği en önemli hususlardan biri de gülüş estetiğidir. 

Karşımızdaki insana baktığımızda  "güzel dişleri olan bayan ya da güzel gülüşlü bir beyefendi" kavramlarını beynimizde oluşturan bazı etkileşimlerdir. Yapılan çalışmalarda beyaz dişli ve sağlıklı insanların kendilerine daha güvenli oldukları ve etraflarına bunu yansıttıkları tespit edilmiş. Bugün kimimiz önemli bir buluşmaya, bir iş görüşmesine, evlenme teklifine ya da toplum önünde bir konuşma yapmaya hazırlanıyor olabiliriz değil mi? Bunun için giydiğimiz kıyafet, saç, makyaj hatta takacağımız kravatın renginin bile etki yarattığı bir gerçek. Bu bağlamda ağız ve diş sağlığı uzmanları gülüş estetiği üstüne bazı klinik çalışmalar gerçekleştirmiş ve bazı sonuçlara varmışlardır.

Gülüş tasarlamada dişler ve dişetleri ayrı ayrı değerlendirilir. Dişetlerinin gülümserken aşırı görünüyor olması gülüş tasarımını negatif etkileyen bir durumdur. Bundan kurtulmak için dişetleri lazerle dişeti manikürü diye nitelendirebileceğimiz yöntem yanında dişeti operasyonu ile de normal hale getirilebilir. Diş tasarımında ise renk, şekil, boyut ve dudak hizası beraber değerlendirilmelidir. Alt dudak çizgisini takip eden, ön dişlerden arka dişlere doğru kısalan, beyaz ve yuvarlak formlu dişler gülüşümüzü güzel gösterip ön plana çıkaracaktır. Diş hekimleri bu tedaviler sırasında tecrübelerine göre hastaları yönlendirmektedirler. Ancak burada önemli olan bireyin aynaya her bakışında kendini mutlu, huzurlu ve kendine güvenilir hissettiği gülüşü yakalamak olduğundan, karşılıklı fikir alışverişi ile güzel gülüşler tasarlanabilmektedir. Günümüz teknolojisi ve kullanılan malzemelerin kalitesi dişhekimlerimizin tecrübeleri ile birleştiğinde çok başarılı sonuçları elde etmek hastalar için artık daha kolay ve heyecanlandırıcı hal almaktadır.