Diş tedavisinde kullanılan yeni teknolojiler nelerdir?

Her alanda olduğu gibi diş tedavilerinde de teknolojik gelişmeler hem hastalar hem de hekimler için kolaylıklar sağlamaktadır. Diş ölçüleri artık yeni cihazlar sayesinde çeşitli ağız içi tarayıcılar ile rahatlıkla alınmakta. Görüntüleme sistemlerinde artık dijital çağ ile paralel olarak dijital görüntüleme ile mr ve tomografik kayıtlar elde ediliyor ki bu sayede hastalar daha az radyasyona maruz kalmakta.

İmplant tedavilerinde kullanılan mayeryaller artık Türkiye’de de üretiliyor ve bu sayede dünyadaki diğer implant firmaları ile rekabet edebilecek seviyede tedavilere imza atılıyor.

Estetik diş tedavilerinde hastalar diş hekimleri ile beraber beklentileri de göz önünde bulundurularak o hasta için ideal gülüş tasarlanabiliyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan bu tasarımlar üç boyutlu tarayıcılar ile hazırlanaral hastaya bitmiş gülüş tasarımı modellemesi rahatlıkla yapılabiliyor. Özellikle göz için kullanılanan lens inceliğine yakın ölçülerde porselenler yine dijital ortamda tasarlanıp sıfır hata ile diş hekimi ve hastalarım kullanımıma sunuluyor.

Aynı zamanda dünyada kullanılan en yeni ölçü ve dolgu malzemeleri, tedavilerde kullanılan kimyasal materyaller, hasta tedavi koltukları ve görüntüleme cihazlarına kadar bütün yenilikler Türkiye’de hali hazırda dişhekimleri tarafındam kullanılmaktadır.